Kilka zasad, dzięki którym wizyta w salonie przebiegnie szybko i sprawnie
- Jeżeli piesek będzie tylko strzyżony powinien być wcześniej wykąpany i porządnie wyczesany, natomiast jeżeli piesek będzie tylko trymowany to kąpiel bezpośrednio przed wizytą nie jest wskazana
- Piesek nie powinien mieć pcheł, tak aby nie przeszły na inne pieski. Jeżeli natomiast przyprowadzą Państwo do salonu pieska zapchlonego, salon zastrzega sobie prawo usunięcia insektów na koszt właściciela.
- Piesek przed zabiegami powinien być „wybiegany” czy „przespacerowany”, tak aby rozładować emocje i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek :)
- Pies przyprowadzony do salonu powinien być zdrowy: o wszystkich chorobach, a w szczególności chorobach skóry, i innych informacjach mogących mieć wpływ na proces pielęgnacji (dawne urazy, fobie, tendencje do popuszczania moczu) należy poinformować groomera przed zabiegami.
- W przypadku gdy pies jest agresywny lub przejawia agresje w konkretnych sytuacjach (np. przy strzyżeniu łap) należy o tym poinformować przy zapisywaniu na wizytę i przed zabiegiem.
- Należy przyzwyczajać szczeniaki do wizyt w salonie, tak aby w przyszłości pielęgnacja przebiegała sprawnie i bezstresowo, dlatego też nasz salon przewiduje bezpłatne wizyty dla szczeniaczków (w tym: oswajanie z dźwiękami suszarki, maszynki i pierwsza kosmetyka).
Jak przygotować psa do pierwszej wizyty w salonie groomerskim ???
Najważniejszą kwestią jest to, aby przygotowania do pierwszej wizyty u groomera rozpocząć możliwie najwcześniej - już w wieku szczenięcym. Od początku, kiedy maluch mieszka w naszym domu należy oswajać go z czynnościami, jakie wkrótce czekają go w salonie psiej urody.
- Przyzwyczaj psa do dotyku. Masuj opuszki palców, dotykaj paznokci, głaszcz uszka, okolice oczu i ogona, tak aby dotyk w tych miejscach nie był dla psa obcy i nie był czymś stresującym. Podnoś i przytrzymuj chwilę każdą łapkę.
- Podnieś psa i postaw na stole, głaszcz przez chwilę, możesz nagradzać za spokojne stanie, po czym zdejmij go ze stołu. Nie pozwól, aby pies sam zeskoczył. To samo można powtarzać wstawiając psa do wanny.
- Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu.
- Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie.
- Unieruchomienie, przytrzymaj psa przez chwilę, tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji.
- Susz włosy przy psie lub włączaj czasami suszarkę na chwilę, aby pies przyzwyczaił się do jego dźwięku.
Obcinanie paznokci
Wielu właścicieli ma problem z obcinaniem pazurów swoim pupilom. Czasem wynika to z braku odpowiedniego narzędzia a czasem po prostu ze strachu aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy.
Jest to jednak bardzo ważny element pielęgnacji psa , gdyż zbyt długie pazury powodują wiele problemów takich jak: dyskomfort przy chodzeniu, wrośnięcie pazura w poduszkę łapy , stan zapalny.
Jak obcinać pazury?

Na początku trzeba zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do obcinania paznokci. Powinien on być dostosowany do wielkości psa. Są to specjalne nożyczki i obcinacze. Przestrzegam jedna przed gilotynkami! Obcinanie gilotynką może skończyć się wyrwaniem paznokcia, co jak można sobie wyobrazić jest bardzo bolesne dla psa, a przy tym pojawia się duże krwawienie, które ciężko zahamować.
Obcinanie paznokci u psa trzeba zacząć jak najwcześniej. Nieprawdą jest, że paznokcie trzeba obciąć dopiero wtedy, gdy już doskwierają psu i słychać „stukot” na podłodze. Im częściej przycinane paznokcie tym ukrwiony rdzeń jest coraz krótszy, a co za tym idzie pazur można obciąć krócej. Jeżeli przez długi czas nie będziemy obcinać psu pazurków ich rdzeń wydłuży się i przy kolejnym zabiegu będziemy mieli dużo trudniej.
Jeśli pazur jest jasny to łatwo widać prześwitujący, różowy rdzeń pazura – trzeba obciąć ok 2 mm dalej.

Jeśli pazury są o wiele za długie – nigdy nie należy od razu skracać ich do pożądanej długości. Tak samo jest z pazurami czarnymi, u których nie widać różowego, ukrwionego rdzenia. Zawsze należy to robić stopniowo, np.: co 2-3 tygodnie, dzięki czemu głęboko wrośnięty korzeń będzie się stopniowo cofał.
Jeśli pazury są przyzwoitej długości, ale brakuje nam wprawy – też zawsze bezpieczniej jest obcinać po kawałku.. Przed wykonaniem cięcia należy odgarnąć sierść, żeby móc dokładnie obejrzeć jaka jest długość paznokcia i ocenić dokąd może sięgać rdzeń.